Petro Canada
 
Search For
 
  • My Account
  •  
  • Petro-Points
  •  
  • Our Fuel & Fuel Savings
  •  
  • Our Stations & Stores
  •  
  • Car Wash
  •  
  • Credit, Preferred Price & Gift Cards
  •  
  • Olympic & Paralympic Sponsorship
  • Petro-Canada’s FACE Program
  • FACE Program Recipients
  • Our Partners
  • How We Help
  • Donate Your Points
  •  
  • Find A Gas Station
    City:  

    or Postal Code:  

    Advanced Search
     

    FACE Award Recipients

    The Fuelling Athlete and Coaching Excellence (FACE)™ program focuses on providing equal funding to developing Olympic and Paralympic athletes and their coaches.

    2015

    Fuelling Athlete and Coaching Excellence (FACE)™ program recipients

    2015 FACE™ Recipients
    Athlete Coach Sport
    Robbie Andison TBC Freestyle skiing
    Danielle Arbour Todd Hickey Women
    Audrey Jean Baptiste Cliff Mitchell Athletics
    Loïc Beaulieau Charles St Hilaire Fencing
    Zoe Bergermann Rene Brunner Snowboard
    Kristen Cameron Garett Hickling wheelchair rugby
    Carsen Campbell Richard Boruta Biathlon
    Marie Corriveau Francois Pepin Cross Country Skiing
    Brianna Delmaestro Aaron Lowe Figure Skating
    Kevin Drury Sead Causevic Freestyle
    Sabrina Duchensne Johanne Giradin Aquatics - Swimming
    Max Gallant Steve MacBride Sailing
    Maria Gheta Johana Vasquez Duet
    Ioana Gheta Johana Vasquez Synchronized swimming
    Kinley Gibson Cameron Jennings Track
    Scott Gow Roddy Ward Biathlon
    Xavier Grenier-Talavera Kyla Rollinson -NA-
    Rachel Honderich Jennifer Lee Badminton
    Alex Hyndman Sebastien Travers Para-cycling
    Emmanuela Jada COLETTE MCAULEY Rugby
    Matt Joosten TBC TBC Freestyle Skiing
    Collinda Joseph Carl Rennick Wheelchair Curling
    Jessica Klimkait Kevin Doherty Judo
    Mathieu Leduc Stanley Hayer Freestyle
    Marine Lewis Ian Hughes Mountain Bike
    Derek Livingston Ben Boyd Snowboard
    Alex Loginov Steve Price Aquatics - Swimming
    Monica LUBCZYNSKI Iulian Badea Fencing
    Carter Malyk Guntis Rekis Luge
    Chelaine McInroy John Newton Para Alpine
    Marko Medjugorac Maxime Surprenant Table Tennis
    Nicolas Nadeau Yvans Desjardins Men's
    Kristel Ngarlem Mark Nehme haltérophilie
    Hamilton Nguyen Joan McDonald Archery
    Rachel Nicol Peter Schori Aquatics - Swimming
    Etienne Papineau Robert Ratcliffe Golf
    Russell Pennock Bart Ujack -NA-
    Jocelyn Peterman Paul Webster Womens
    Kyle reyes Hiroshi Nakamura Judo
    Cody Salomons Chris Williams Parathletics
    Jasmine Sepandj Gregor Linsig Ski Jumping
    Liam Smedley Michal Staniszewski Canoe Slalom
    Taryn Suttie Justin Rohde Athletics
    Adam Tenwolde Chad Brooks CanoeKayak - Sprint
    Rosalie Tremblay Marc Gagnon Patinage de vitesse courte piste
    Cameron Wheelan Adriana Bento Beach Volleyball
    Carmen Whelan Iana Nadtotchii Rhythmic Gymnastics
    Juliette Wheler Tim Comfort Long Track
    Brandie Wilkerson Dana Cooke Beach Volleyball
    Derek Zaplotinsky Bjorn Taylor Paralympic Cross-Country Skiing and Biathlon

    2014

    Fuelling Athlete and Coaching Excellence (FACE)™ program recipients

    View recipients

    2014 FACE Recipients
    Athlete Coach Sport
    Alex Cairns Nick Brush Para-Alpine Skiing
    Alex Tougas Ken Cools BMX
    Alexander Elliot Para-Swimming
    Alexandre Corriveau Stephane Lapointe Diving
    Audrey Vaillancourt Martin Tremblay Biathalon
    Britt Mayer Kevin Kirkup Wheelchair Rugby
    Carle Brenneman Marcel Mathieu Snowboardcross
    Catrine Lavallée Caroline Franc Aerials
    Catherine Dubois Pascal Dufresne Ice Hockey
    Daniel Dubreuil Gregor Jelonek Long Track Speed Skating
    Donna Vakalis John Hawes Modern Pentathlon
    Dusan Boskovic Michel Roy Water Polo
    Dylan French Victor Gantsevich Fencing
    Erin Rafuse Mark Asquith Sailing
    Evan Neufeldt  Skeleton
    Faith Zacharias Lioudmila Zakharenko Diving
    Filip Ilijevski Max Surprenant Table Tennis
    Gamal Assaad Paul Midgley Swimming
    Halle Pratt Jennifer Tregale Synchronized Swimming
    Jack Kosterman Marni Abbott-Peter Wheelchair Basketball
    Jazmyne Denhollander Michal Staniszewski Slalom Canoe
    Jenny Zhao Paul ApSimon Fencing
    Jérémy Briand Luc Morin Triathalon
    Jessica Furlan Wynn Gmitroski Athletics
    Julia Ransom Richard Boruta Biathlon
    Kayla Mack Francois Ratier Rugby
    Keven Saint Jean Alexandre Villeneuve Taekwondo
    Kevin Macdonald Stanley Hayer Ski Cross
    Kyle Reyes Hiroshi Nakamura Judo
    Laura Bietola Dan Proulx Mountain Biking
    Liam Hickey Todd Hickey Wheelchair Basketball
    Lucas Rumball Chris Silverthorn Rugby
    Marissa Papaconstantinou Bill Stephens Para-Athletics
    Martin Duif Garett Hickling Wheelchair Rugby
    Mathea Stevens John Hawes Modern Pentathlon
    Megan Lane Volker Moritz Equestrian
    Mirela Rahneva Skeleton
    Olivia Bouffard-Nesbitt John Jaques Cross Country Skiing
    Rachel Honderich Jennifer Lee Badminton
    Rachel Klassen Guntis Rekis Luge
    Roman Sadovsky Tracey Wainman Figure Skating
    Rowan (RJ) Barrett Jr. Mark Wharton Basketball
    Ryan Van Praet Carolyn Murray Paratriathlon
    Sebastien Beaulieu Patrik Haudet Alpine Snowboard
    Sebastien St-Germain Karina Kosko Trampoline
    Sebastien Gagnon Laurent Daignault Short Track Speed Skating
    Tony Gil Robert Ratcliffe Golf
    Val Sweeting Renee Sonnenberg Curling
    Virginie Chénier Sylvain Cadieux Archery
    Zachary Burt Dave Burt Judo

    Follow their stories and show your support on Facebook

    2013

    Fuelling Athlete and Coaching Excellence (FACE)™ program recipients

    View Recipients

    2013 FACE Recipients
    Athlete Coach National Sport Federation
    Virginie Chénier Sylvain Cadieux Archery Canada
    Katelyn Lehner Stirling Lehner Athletics Canada
    Christin Tsai (2012) Darryl Yung Badminton Canada
    Julia Ransom Richard Boruta Biathlon Canada
    Barrett Martineau Keith Loach Bobsleigh Canada Skeleton
    Greg Rafter Keith Loach Bobsleigh Canada Skeleton
    Arthur Biyarslanov John Kalbhenn Boxing Canada
    Women's Team Donna Branch Canada Basketball
    Jon Versteeg Chris Witwiki Canada Snowboard
    Taylor Wilton Dave Baine Canada Snowboard
    Molly Carlson Mike Lang Canadian Amateur Diving Association
    Eleanor Harvey (2012) Paul ApSimon Canadian Fencing Federation
    Dave Blais Caroline Franc Canadian Freestyle Ski Association
    Jessica Ruel (2012) René Bellemarre Canadian Weightlifting Federation
    Jazmyne Denhollander Jonathan Allen CanoeKayak Canada
    Pierre-Luc Poulin Luc Grenier CanoeKayak Canada
    Anne-Marie Comeau Louis Bouchard Cross Country Canada
    Cendrine Browne Louis Bouchard Cross Country Canada
    Annie Ewart Amiri Houshang Cycling Canada
    Mischa Partridge* Adam Muys Cycling Canada
    Adam Svensson Derek Ingram Golf Canada
    Patricia Bezzoubenko (2012) Svetlana Joukova Gymnastics Canada
    Sabrina Gill Lisa Cowan Gymnastics Canada
    Monika Burgess Mark Burgess Judo Canada
    Zachary Burt Dave Burt Judo Canada 
    Rugby Team Geraint John Rugby Canada
    Alexander Heinzemann Steve Mitchell Sail Canada
    Gabrielle Daleman Andre Berezintsev Skate Canada
    Atsuko Tanaka Gregor Linsig Ski Jumping Canada
    Yoan Gauthier Laurent Daignault Speed Skating Canada
    Keegan Zanatta* Ryan Mallette Swimming Canada
    Peter Brothers* Ryan Mallette Swimming Canada
    Camille Remillard Meng Chen Synchro Canada
    Catherine Dauplaise David Jacques Table Tennis Canada
    Jackson Carroll Kathy Pyke Taekwondo
    Andrew Yorke Barrie Shepley Triathlon Canada
    Sarah-Anne Brault Gary Pallett Triathlon canada
    Cameron Wheelan Jason Hubbard Volleyball Canada
    Men's Team Michel Roy Water Polo Canada
    Women's Team Andrew Robinson Water Polo Canada
    Braxton Stone Stan Tzogas Wrestling Canada Lutte
    Genevieve Haley (2012) Paul Ragusa Wrestling Canada Lutte
    Paralympic Athlete Coach National Sport Federation
    Kurt Oatway Nick Brush Alpine Canada
    John Leslie Candice Drouin Canada Snowboard
    Robert (Bob) Hudson Ken Chipley Archery Canada
    Justin Karn Mark Burgess Judo Canada
    Nicholas-Guy Turbides Valerie Cyr Swimming Canada
    Charles Moreau Sebastien Travers Cycling Canada
    Men's Sledge Team Todd Sargeant Hockey Canada
    Wheelchair Rugby Kevin Orr Canadian Wheelchair
    Sports Association

    *Applications indicated that the athlete has not endorsed the coach selection. Follow-up with each of the NSFs is currently underway. Selections should be made pending confirmation of athlete endorsements of coach nominations.

    Previous recipients indicated beside name: (date).

    Follow their stories and show your support on Facebook

    2012

    Fuelling Athlete and Coaching Excellence (FACE)™ program recipients

    View Recipients

    2012 FACE Recipients
    Athlete Coach Sport
    Tyler Werry Jean-François Bélisle Alpine Skiing
    Brendon Restall Dacre Bowen Athletics
    Christin Tsai Darryl Yung Badminton
    Yolaine Oddou Martin Tremblay Biathlon
    Christine Bushie Amanda Stepenko Bobsleigh
    Étienne Beauchesne Mathieu Pelletier Canoe/Kayak
    Joey Burton Christopher Jeffries Cross Country Skiing
    Dallan Muyres Lyle Muyres Curling
    Jasmin Glaesser Richard Wooles Cycling — Track
    Philippe Gagné Andrée Pouliot-Deschamps Diving
    Vincent Riendeau Yihua Li Diving
    Tom Dvorak Markus Gribbe Equestrian — Dressage
    Eleanor Harvey Josh McGuire Fencing
    Liam Firus Lorna Bauer Figure Skating
    Kiera Leung Jean-Paul Richard
    Marc-André Moreau
    Freestyle Skiing
    Curtis Graves Markos Baikas Gymnastics  Men's Artistic
    Brittany Rogers David Kenwright
    Dorina Stan
    Gymnastics  Women's Artistic
    Karine Dufour Julie Dionne Gymnastics Trampoline
    Patricia Bezzoubenko Svetlana Joukova Gymnastics Rythmic
    Elizabeth Knox Jody Katz Hockey Women
    Louis Krieber-Gagnon Hiroshi Nakamura Judo
    Derek Langlois Kevin Doherty Judo
    John Fennell Robert Fegg Luge
    Melanie McCann John Hawes Modern Pentathlon
    Wesley Savill Scott Johnstone  Nordic Combined
    Mac Marcoux Brian Mealey *Alpine
    Dave Richer Mario Delisle *Boccia
    Dennis Thiessen Robert Lamb *Curling
    Myriam Adam Sébastien Travers *Cycling
    Simon Richard Denis Leblanc *Goalball
    Cynthia Berringer Scott Kowalczewski *Swimming
    Anthony Purcell Joe Higgins *Wheelchair Basketball
    Cody Caldwell David Willsie *Wheelchair Rugby
    Benjamin de Wit Paul Hawksworth Rowing
    Thomas Ramshaw Murray McCullough Sailing
    Michelle Bartleman Keith Loach Skeleton
    Tristan Tafel Willy Raine Ski Cross
    Michael Ciccarelli Elliot Catton
    Sam Marcotte
    Snowboard — Freestyle
    Ashley Lawrence Bryan Rosenfeld Soccer — Women
    Namasthée Harris-Gauthier Jeffrey Scholten Speed Skating — Short Track
    Erin Stamp Don Burton Swimming
    Claudia Holzner Jennifer Tregale Synchronized Swimming
    Françoise Abanda Simon Larose Tennis
    Hongtao Chen Yongun Duan Table Tennis
    Tyler Mislawchuk Gary Pallet Triathlon
    Neven Kovacevic Dagan Jovanovic Waterpolo — Men
    Lena Gabriel Justin Oliveira Waterpolo — Women
    Jessica Ruel René Bellemarre Weightlifting
    Alex Burk Mitch Ostberg Wrestling — Men
    Leah Callahan Paul Ragusa Wrestling — Women

    *Paralympic sport

    Follow their stories and show your support on Facebook

    2011

    Fuelling Athlete and Coaching Excellence (FACE)™ program recipients

    View Recipients

    2011 FACE Recipients
    Athlete Coach Sport
    Brianne Barry Ray Takahashi Wrestling — Women
    Étienne Beauchesne Mathieu Pelletier Canoe/Kayak
    Cynthia Berringer Mike Rutledge *Swimming
    Mackenzie Boyd-Clowes Gregor Linsig Ski Jumping
    Joanna Brown Greg Kealey Triathlon
    Sarah Brunin-Brouillette Karine Dore Synchronized Swimming
    Cody Caldwell Garett Hickling *Wheelchair Rugby
    Mélodie Daoust Patrick Larivière Hockey — Women
    Andreanne Demers Henri Sassine Fencing
    Robert Derman Keith Loach Skeleton
    Mical Dyck Dan Proulx Cycling
    Megan Farrell Mark Ballard Snowboard
    Rachel Fréchette Lyne Piche Synchronized Swimming
    Darren Gardner Mark Ballard Snowboard
    Curtis Gerein Angelo Despotas Gymnastics — Trampoline
    Alexandria Giesbrecht Brett Macaulay Gymnastics — Trampoline
    Laura Glover Kyle Connelly Luge
    Margarita Gourbonova Patti Kitler *Nordic
    Scott Gow John Jaques Biathlon
    Dylan Grisell Anna Dacyshyn Diving
    Ronen Gros Dragan Jovanovic Waterpolo
    Brenda Hopkin Steve MacBride *Sailing
    Kevin Kowalyk Brent Figg Rowing
    Jonathan Ladha Steve Mitchell Sailing
    Arnaud Laurin-Landry Adrian Taggart Freestyle Skiing
    Ashley Lawrence Cyprian McFarlane Soccer — Women
    Madison Lawson Andrea Taylor *Equestrian
    Anqi Luo Junya Chen Table Tennis
    Braydon Luscombe Phil Chew *Alpine
    Brittany MacLean Kevin Thorburn Swimming
    Alysson Marshall Mike Cavaliere Skiing — Cross Country
    Jaye Milley Stephen Burke *Cycling
    Annie Moniqui Yvan Darsigny Weightlifting
    Yacinta Nguyen-Huu Goki Uemura Judo
    Rachel Nicol Mike Pinder Swimming
    Nikki Oudenaarden Linda Blade Athletics
    Melanie Phan Shin Wook Lim Taekwondo
    Dyshawn Pierre Keith Vassell Basketball
    Samantha Preston Mark Johnson Curling
    Stephanie Rhodes Bosch David O'Connor Equestrian
    Stephanie Kaitlin Richard Wooles Cycling
    Wesley Savill Scott Johnstone Nordic Combined
    Matt Sharpe Patrick Kelly Triathlon
    Jasmine Slinn Daniel McGee Wrestling
    Chris Spring Amanda Stepenko Bobsleigh
    Jeremy Ten Joanne McLeod Figure Skating
    Marielle Thomson Eric Archer Ski Cross
    Maximilien Van Haaster Henri Sassine Fencing
    Sarah White Richard Tetreault *Athletics
    Emma Wright Francis Gross Waterpolo — Women

    *Paralympic sport


    Find out more about Sport Canada athlete
    funding programs and guidelines

    Learn more about the FACE program